Men – Singapore – S18

Season 18 | Eliminator | Enduro
Feb 19    Singapore   Round 4

Results posted shortly after the race are preliminary. Please check the final results at least 24 hours after the race. Results may contain errors.

Check out : Women – Singapore – S18

Race Results

results explained
Eliminator Enduro Event Summary
Pos. Name Surname Time Last Spotted Clocktime Rank Pts. Time Last Sotted Clocktime Rank Pts. Pts. Rank Series Pts.
Jonathan Brownlee 0:56:59 Stage 3 – Stage 3 -Finish 1 25 0:59:27 Finish 2 21 46 1 50
Henri Schoeman 0:57:12 Stage 3 – Stage 3 -Finish 4 16 0:59:34 Finish 3 18 34 2 42
Tyler Mislawchuk 0:57:13 Stage 3 – Stage 3 -Finish 2 21 3 Swim Finish 17:53:49 7 10 31 3 36
Vincent Luis 0:19:51 17 1 0:59:19 Finish 1 25 26 4 32
Ben Kanute 0:57:25 Stage 3 – Stage 3 -Finish 6 12 1:00:03 Finish 5 14 26 5 28
Jonas Schomburg 0:57:20 Stage 3 – Stage 3 -Finish 7 10 1:00:12 Finish 6 12 22 6 24
Hayden Wilde 0:57:09 Stage 3 – Stage 3 -Finish 3 18 2 Swim Finish 17:33:38 14 2 20 7 20
Leo Bergere 0:38:24 Stage 2 – Stage 3 -Start Gun 18:08:38 10 4 0:59:48 Finish 4 16 20 8 16
Matthew Sharpe 0:57:21 Stage 3 – Stage 3 -Finish 5 14 2 Run Finish 17:49:23 9 6 20 9 12
Andreas Schilling 0:57:44 Stage 3 – Stage 3 -Finish 8 8 2 Run Finish 17:49:23 8 8 16 10 8
Richard Murray 0:57:56 Stage 3 – Stage 3 -Finish 9 6 2 Run Lap 1 – Finish 17:46:45 11 3 9 11 6
Tommy Zaferes 0:38:55 Stage 2 – Stage 2 – Finish 13 2 2 Run Lap 1 – Finish 17:46:45 10 4 6 12 4
Matthew Hauser 0:38:23 Stage 2 – Stage 2 – Finish 11 3 2 Bike Finish 17:42:52 13 2 5 13 4
Dorian Coninx 0:40:30 Stage 2 – Stage 2 – Finish 15 2 2 Bike Finish 17:42:42 12 2 4 14 4
Igor Polyanskiy 0:20:04 19 1 2 Swim Finish 17:34:38 15 2 3 15 4
Ryan Bailie 0:38:45 Stage 2 – Stage 2 – Finish 12 2 1 Run Start 17:22:45 18 1 3 16 2
Oliver Turner 0:20:44 22 1 1 Run Finish 17:30:13 16 1 2 17 2
Mark Yu 0:20:17 21 1 1 Run Finish 17:30:16 17 1 2 18 2
Luke Schofield Stage 1 – Stage 1 – 1 Bike Lap 4 – Start 17:20:56 23 1 1 Bike Finish 17:23:04 19 1 2 19 2
Jayden Schofield 0:19:36 16 1 1 Bike Finish 17:23:08 20 1 2 20 2
Oscar Coggins 0:39:12 Stage 2 – Stage 2 – Finish 14 2 1 Swim Finish 17:13:43 22 0 2 21 0
Jumpei Furuya 0:20:08 20 1 1 Bike Finish 17:23:21 21 0 1 22 0
Nathan Killam 0:20:00 18 1 1 Swim Finish 17:13:59 23 0 1 23 0

Day 1 - Eliminator

Pos. Name Surname Swim Swim Speed
Per 100m
T1 –
Swim to Bike
Bike Average
Bike Speed
T2 –
Bike to Run
Run Average Run Speed
per km
Stage 1
time*
Total accrued
time 1*
1 JONATHAN BROWNLEE 03:34 01:12 00:25 08:33 35,1 00:20 06:21 03:58 19:11 19:11
2 TYLER MISLAWCHUK 03:34 01:12 00:24 08:37 34,8 00:22 06:27 04:02 19:22 19:22
3 HAYDEN WILDE 03:35 01:12 00:23 08:30 35,3 00:20 06:26 04:01 19:13 19:13
4 HENRI SCHOEMAN 03:27 01:09 00:25 08:38 34,8 00:20 06:21 03:59 19:10 19:10
5 MATTHEW SHARPE 03:35 01:12 00:26 08:30 35,3 00:21 06:24 04:00 19:14 19:14
6 BEN KANUTE 03:32 01:11 00:24 08:33 35,1 00:21 06:26 04:01 19:13 19:13
7 JONAS SCHOMBURG 03:34 01:12 00:26 08:32 35,2 00:20 06:17 03:56 19:06 19:06
8 ANDREAS SCHILLING 03:43 01:15 00:24 08:34 35,1 00:22 06:21 03:58 19:22 19:22
9 RICHARD MURRAY 03:39 01:13 00:23 08:32 35,2 00:21 06:27 04:02 19:19 19:19
10 LEO BERGERE 03:33 01:11 00:26 08:30 35,3 00:22 06:28 04:02 19:17 19:17
11 MATTHEW HAUSER 03:26 01:09 00:24 08:38 34,8 00:22 06:28 04:03 19:16 19:16
12 RYAN BAILIE 03:37 01:13 00:28 08:28 35,4 00:23 06:27 04:02 19:22 19:22
13 TOMMY ZAFERES 03:29 01:10 00:26 08:33 35,1 00:24 06:41 04:11 19:30 19:30
14 OSCAR COGGINS 03:41 01:14 00:24 08:29 35,4 00:23 06:28 04:03 19:23 19:23
15 DORIAN CONINX 03:30 01:10 00:26 08:34 35 00:23 06:22 03:59 19:14 19:14
16 JAYDEN SCHOFIELD 03:46 01:16 00:25 08:50 34 00:19 06:18 03:56 19:36 19:36
17 VINCENT LUIS 03:30 01:10 00:24 09:27 31,8 00:19 06:14 03:54 19:51 19:51
18 NATHAN KILLAM 03:54 01:18 00:26 08:44 34,4 00:24 06:34 04:06 20:00 20:00
19 IGOR POLYANSKIY 03:25 01:09 00:26 08:43 34,4 00:25 07:06 04:26 20:04 20:04
20 JUMPEI FURUYA 03:39 01:13 00:25 08:37 34,9 00:23 07:07 04:27 20:08 20:08
21 MARK YU 03:41 01:14 00:25 08:58 33,5 00:21 06:54 04:19 20:17 20:17
22 OLIVER TURNER 03:38 01:13 00:27 08:31 35,3 00:23 07:47 04:52 20:44 20:44
23 LUKE SCHOFIELD 03:43 01:15 00:25
24 MARTEN VAN RIEL
Pos. Name Surname Time Penalty 1 Swim Swim Speed
per 100m
T1 –
Swim to Bike
Bike Average
Bike Speed
T2 –
Bike to Run
Run Average Run
Speed per km
Stage 2
time*
Total accrued
time 2*
1 JONATHAN BROWNLEE 00:05 03:40 01:14 00:24 08:29 35,4 00:21 06:11 03:52 19:04 38:15
2 TYLER MISLAWCHUK 00:16 03:34 01:12 00:26 08:35 35 00:20 06:12 03:53 19:04 38:26
3 HAYDEN WILDE 00:07 03:41 01:14 00:23 08:27 35,6 00:20 06:16 03:55 19:04 38:17
4 HENRI SCHOEMAN 00:04 03:26 01:09 00:26 08:41 34,6 00:20 06:12 03:53 19:03 38:13
5 MATTHEW SHARPE 00:08 03:37 01:13 00:25 08:31 35,3 00:20 06:13 03:53 19:05 38:19
6 BEN KANUTE 00:07 03:29 01:10 00:24 08:38 34,8 00:21 06:16 03:55 19:06 38:19
7 JONAS SCHOMBURG 00:00 03:38 01:13 00:27 08:29 35,4 00:21 06:13 03:54 19:06 38:12
8 ANDREAS SCHILLING 00:16 03:45 01:15 00:26 08:26 35,6 00:23 06:07 03:50 19:05 38:27
9 RICHARD MURRAY 00:13 03:44 01:15 00:25 08:25 35,7 00:21 06:05 03:49 18:59 38:18
10 LEO BERGERE 00:11 03:39 01:13 00:26 08:27 35,5 00:22 06:14 03:54 19:07 38:24
11 MATTHEW HAUSER 00:10 03:36 01:12 00:26 08:34 35,1 00:21 06:13 03:53 19:07 38:23
12 RYAN BAILIE 00:16 03:41 01:14 00:25 08:29 35,4 00:25 06:25 04:01 19:23 38:45
13 TOMMY ZAFERES 00:24 03:28 01:10 00:26 08:37 34,8 00:22 06:33 04:06 19:25 38:55
14 OSCAR COGGINS 00:17 03:42 01:14 00:25 08:28 35,5 00:24 06:53 04:18 19:49 39:12
15 DORIAN CONINX 00:08 03:47 01:16 00:26 08:59 33,5 00:24 07:43 04:50 21:16 40:30
16 JAYDEN SCHOFIELD 00:30
17 VINCENT LUIS 00:45
18 NATHAN KILLAM 00:54
19 IGOR POLYANSKIY 00:58
20 JUMPEI FURUYA 01:02
21 MARK YU 01:11
22 OLIVER TURNER 01:38
23 LUKE SCHOFIELD
24 MARTEN VAN RIEL
Pos. Name Surname Time Penalty 2* Swim Swim Speed
Per 100m
T1 –
Swim to Bike
Bike Average
Bike Speed
T2 –
Bike to Run
Run Average Run
Speed per km
Stage 3
time*
Total accrued
time 3*
1 JONATHAN BROWNLEE 00:05 03:38 01:13 00:25 08:28 35,5 00:21 05:55 03:42 18:44 56:59
2 TYLER MISLAWCHUK 00:05 03:33 01:11 00:25 08:40 34,6 00:13 05:58 03:44 18:47 57:13
3 HAYDEN WILDE 00:05 03:38 01:13 00:21 08:28 35,5 00:21 06:05 03:49 18:52 57:09
4 HENRI SCHOEMAN 00:04 03:27 01:09 00:25 08:37 34,8 00:19 06:12 03:53 18:59 57:12
5 MATTHEW SHARPE 00:06 03:36 01:12 00:25 08:28 35,5 00:21 06:13 03:54 19:02 57:21
6 BEN KANUTE 00:07 03:32 01:11 00:25 08:33 35,1 00:22 06:16 03:55 19:06 57:25
7 JONAS SCHOMBURG 00:07 03:31 01:11 00:24 08:34 35 00:20 06:21 03:58 19:08 57:20
8 ANDREAS SCHILLING 00:06 03:47 01:16 00:25 08:30 35,3 00:21 06:16 03:55 19:17 57:44
9 RICHARD MURRAY 00:00 03:44 01:15 00:33 08:24 35,7 00:19 06:39 04:10 19:38 57:56
10 LEO BERGERE 00:08
11 MATTHEW HAUSER 00:08
12 RYAN BAILIE 00:24
13 TOMMY ZAFERES 00:26
14 OSCAR COGGINS 00:50
15 DORIAN CONINX 02:17
16 JAYDEN SCHOFIELD
17 VINCENT LUIS
18 NATHAN KILLAM
19 IGOR POLYANSKIY
20 JUMPEI FURUYA
21 MARK YU
22 OLIVER TURNER
23 LUKE SCHOFIELD
24 MARTEN VAN RIEL

Day 2 - Enduro

Pos. Name Surname Swim Swim Speed
Per 100m
T1 –
Swim to Bike
Bike Average
Bike Speed
T2 –
Bike to Run
Run Average Run Speed
Per Km
TRANS Stage 2 Swim Swim Speed
Per 100m
T1 –
Swim to Bike
Bike Average
Bike Speed
T2 –
Bike to Run
Run Average Run
Speed per km
TRANS Stage 3 Swim Swim Speed
per 100m
T1 –
Swim to Bike
Bike Average
Bike Speed
T2 –
Bike to Run
Run Average Run
Speed per km
Total accrued
time 1*
1 VINCENT LUIS 03:24 01:08 00:24 08:28 35,5 00:22 06:19 03:10 00:34 03:47 01:16 00:25 08:49 34,1 00:21 06:21 03:11 00:34 03:51 01:17 00:27 08:49 34,1 00:20 06:12 03:06 0:59:19
2 JONATHAN BROWNLEE 03:32 01:11 00:23 08:23 35,8 00:24 06:15 03:08 00:35 03:49 01:17 00:25 08:45 34,3 00:22 06:20 03:10 00:34 03:54 01:18 00:25 08:49 34 00:21 06:19 03:10 0:59:27
3 HENRI SCHOEMAN 03:24 01:08 00:24 08:28 35,5 00:21 06:20 03:10 00:35 03:46 01:16 00:26 08:49 34 00:23 06:18 03:09 00:34 03:52 01:18 00:26 08:50 34 00:20 06:27 03:14 0:59:34
4 LEO BERGERE 03:34 01:12 00:28 08:16 36,3 00:22 06:17 03:09 00:35 03:56 01:19 00:29 08:34 35 00:23 06:21 03:11 00:37 03:58 01:20 00:31 08:47 34,2 00:23 06:26 03:13 0:59:48
5 BEN KANUTE 03:29 01:10 00:23 08:24 35,7 00:23 06:19 03:10 00:35 03:51 01:17 00:26 08:43 34,4 00:24 06:26 03:13 00:36 03:52 01:18 00:27 08:49 34,1 00:22 06:43 03:22 1:00:03
6 JONAS SCHOMBURG 03:31 01:11 00:26 08:23 35,8 00:21 06:17 03:09 00:37 03:49 01:17 00:27 08:42 34,5 00:20 06:27 03:14 00:37 03:55 01:19 00:29 08:49 34 00:22 06:50 03:25 1:00:12
7 TYLER MISLAWCHUK 03:35 01:12 00:23 08:22 35,9 00:20 06:16 03:08 00:34 03:55 01:19 00:27 08:40 34,7 00:25 06:25 03:13 00:34 03:55 01:19
8 ANDREAS SCHILLING 03:38 01:13 00:26 08:19 36,1 00:22 06:19 03:10 00:35 03:53 01:18 00:31 08:30 35,3 00:25 06:25 03:13
9 MATTHEW SHARPE 03:34 01:12 00:24 08:22 35,9 00:23 06:16 03:08 00:34 03:52 01:18 00:26 08:42 34,5 00:24 06:27 03:14
10 TOMMY ZAFERES 03:23 01:08 00:24 08:29 35,4 00:20 06:31 03:16 00:34 03:51 01:17 00:28 08:34 35 00:28
11 RICHARD MURRAY 03:37 01:13 00:25 08:17 36,2 00:23 06:16 03:08 00:34 04:02 01:21 00:28 08:30 35,3 00:22
12 DORIAN CONINX 03:27 01:09 00:24 08:26 35,6 00:23 06:17 03:09 00:37 03:55 01:19 00:27 08:46 34,2
13 MATTHEW HAUSER 03:20 01:07 00:25 08:32 35,2 00:22 06:17 03:09 00:33 03:49 01:17 00:25 09:08 32,9
14 HAYDEN WILDE 03:37 01:13 00:22 08:21 36 00:23 06:14 03:07 00:35 04:03 01:21
15 IGOR POLYANSKIY 03:23 01:08 00:24 08:31 35,3 00:23 07:02 03:31 00:37 04:17 01:26
16 OLIVER TURNER 03:38 01:13 00:26 08:21 35,9 00:22 07:23 03:42
17 MARK YU 03:32 01:11 00:23 08:49 34 00:24 07:06 03:33
18 RYAN BAILIE 03:32 01:11 00:24 08:23 35,8 00:23
19 LUKE SCHOFIELD 03:35 01:12 00:26 09:00 33,3
20 JAYDEN SCHOFIELD 03:38 01:13 00:24 09:03 33,2
21 JUMPEI FURUYA 03:29 01:10 00:23 09:26 31,8
22 OSCAR COGGINS 03:39 01:13
23 NATHAN KILLAM 03:55 01:19

Newsletter

x

Be a part of Super League!

Check out the photos from Bali!

Age Group race results are up!

Qualifier Results are up!

Feel free to invite us 😎

Tell us what you like 🤩