Men – Malta – S18

Season 18 | Eliminator | Equalizer
Oct 18    Malta   Round 2

Results posted shortly after the race are preliminary. Please check the final results at least 24 hours after the race. Results may contain errors.

Check out : Women – Malta – S18

Race Results

results explained
Triple Mix Enduro Event Summary
Name Surname Time Last Spotted Clock Time Rank Pts Time Last Spotted Clock Time Rank Pts Pts Rank Series Pts Acc Series Pts
Vincent Luis 0:55:44 Finish 2 21 0:54:21 Stage 2 – Finish 1 25 46 1 25 75
Henri Schoeman 0:55:30 Finish 1 25 0:54:42 Stage 2 – Finish 3 18 43 2 21 63
Richard Murray 0:37:15 Swim Finish 16:41:52 7 10 0:54:58 Stage 2 – Finish 5 14 24 5 14 48
Jonathan Brownlee 0:55:46 Finish 3 18 0:54:45 Stage 2 – Finish 2 21 39 3 18 46
Hayden Wilde 0:56:23 Finish 4 16 0:55:52 Stage 2 – Finish 10 4 20 6 12 34
Leo Bergere 0:37:41 Swim Finish 16:42:19 9 6 0:55:16 Stage 2 – Finish 6 12 18 7 10 32
Ben Kanute 0:56:58 Finish 6 12 0:18:24 Stage 2 – 2 Swim Start 15:17:36 9 6 18 8 8 22
Tyler Mislawchuk 0:37:23 Swim Finish 16:42:09 8 8 0:18:31 Stage 1 – Finish 11 3 11 11 3 21
Kristian Blummenfelt DNS DNS DNS DNS DNS DNS -3 12
Marten Van Riel 0:56:40 Finish 5 14 0:55:29 Stage 2 – Finish 4 16 30 4 16 10
Andreas Schilling 0:38:20 Finish 13 2 0:19:07 Stage 1 – Finish 12 2 4 12 2 10
Igor Polyanskiy 0:38:00 Finish 11 3 0:18:50 Stage 2 – 2 Run Lap 1 – Finish 15:35:02 8 8 11 10 4 8
Jonas Schomburg 0:39:44 Finish 15 2 0:19:22 Stage 1 – Finish 15 2 4 15 2 8
Matthew Sharpe 0:38:22 Finish 14 2 0:19:11 Stage 1 – Finish 13 2 4 13 2 7
João Pereira 0:38:12 Finish 12 2 0:19:12 Stage 1 – Finish 14 2 4 14 2 5
Luke Schofield Run Lap 1 – Finish 15:46:46 17 1 0:19:26 Stage 1 – Finish 16 1 2 16 1 4
Jack Felix Run Lap 1 – Finish 15:46:46 18 1 0:19:39 Stage 1 – Finish 18 1 2 18 1 4
Jayden Schofield Run Lap 1 – Finish 15:46:47 19 1 0:19:34 Stage 1 – Finish 17 1 2 17 1 3
Oliver Turner 0:19:38 Bike Lap 3 – Finish 16:10:07 16 1 0:19:46 Stage 1 – Finish 19 1 2 19 1 2
Mario Mola DNS DNS -3 2
Tom Zaferes 0:37:35 Bike Lap 3 – Finish 16:34:24 10 4 0:56:52 Stage 2 – Finish 7 10 14 9 6 0
Nathan Killam Bike Finish 15:44:39 20 1 Stage 1 – 1 Run Lap 1 – Finish 9:22:40 20 1 2 20 1 -2
Alex Yee DNS DNS -3 -2
Sylvian Fridelance DNS DNS -3 -4
Jake Birthwhistle DNS DNS -3 -6

Day 1 - Eliminator

Pos. Name Surname Swim Swim Speed
Per 100m
T1 – Swim to Bike Bike Average
Bike Speed
T2 – Bike to Run Run Average Run
Speed Per Km
Stage 1 Time* Total
Accrued Time 1*
1 RICHARD MURRAY 0:03:17 0:01:06 0:00:15 0:07:00 34,3 0:00:16 0:04:40 0:03:07 0:15:26 0:15:26
2 VINCENT LUIS 0:03:08 0:01:03 0:00:16 0:07:05 33,9 0:00:19 0:04:42 0:03:08 0:15:29 0:15:29
3 HENRI SCHOEMAN 0:03:06 0:01:02 0:00:17 0:07:11 33,5 0:00:15 0:04:39 0:03:06 0:15:26 0:15:26
4 JONATHAN BROWNLEE 0:03:13 0:01:05 0:00:17 0:07:02 34,2 0:00:20 0:04:34 0:03:03 0:15:24 0:15:24
5 TYLER MISLAWCHUK 0:03:10 0:01:04 0:00:17 0:07:03 34 0:00:17 0:04:39 0:03:06 0:15:26 0:15:26
6 LEO BERGERE 0:03:12 0:01:04 0:00:17 0:07:05 33,9 0:00:19 0:04:41 0:03:07 0:15:31 0:15:31
7 BEN KANUTE 0:03:13 0:01:05 0:00:18 0:07:01 34,2 0:00:16 0:04:38 0:03:05 0:15:24 0:15:24
8 HAYDEN WILDE 0:03:19 0:01:07 0:00:19 0:06:56 34,6 0:00:20 0:04:30 0:03:00 0:15:22 0:15:22
9 ANDREAS SCHILLING 0:03:16 0:01:06 0:00:18 0:07:02 34,2 0:00:19 0:04:32 0:03:02 0:15:25 0:15:25
10 JONAS SCHOMBURG 0:03:12 0:01:04 0:00:18 0:07:06 33,9 0:00:19 0:04:35 0:03:03 0:15:26 0:15:26
11 MATTHEW SHARPE 0:03:14 0:01:05 0:00:17 0:07:06 33,8 0:00:18 0:04:42 0:03:08 0:15:35 0:15:35
12 JOÃO PEREIRA 0:03:16 0:01:06 0:00:18 0:07:02 34,1 0:00:21 0:04:38 0:03:06 0:15:33 0:15:33
13 IGOR POLYANSKIY 0:03:05 0:01:02 0:00:17 0:07:16 33,1 0:00:18 0:04:43 0:03:09 0:15:37 0:15:37
14 JAYDEN SCHOFIELD 0:03:23 0:01:08 0:00:16 0:07:14 33,2 0:00:19 0:04:51 0:03:14 0:16:01 0:16:01
15 LUKE SCHOFIELD 0:03:22 0:01:08 0:00:17 0:07:16 33,1 0:00:20 0:04:54 0:03:16 0:16:06 0:16:06
16 JACK FELIX 0:03:20 0:01:07 0:00:21 0:07:27 32,2 0:00:19 0:04:46 0:03:11 0:16:10 0:16:10
17 OLIVER TURNER 0:03:21 0:01:07 0:00:18 0:07:16 33,1 0:00:20 0:05:04 0:03:23 0:16:17 0:16:17
18 KEVIN MCDOWELL
18 MARTEN VAN RIEL
Pos. Name Surname Swim Swim Speed
Per 100m
T1 – Swim to Bike Bike Average
Bike Speed
T2- Bike to Run Run Average Run
Speed Per Km
Stage 2 Time* Total
Accrued Time 2*
1 RICHARD MURRAY 0:03:17 0:01:06 0:00:15 0:06:41 35,9 0:00:16 0:04:26 0:02:58 0:14:54 0:14:54
2 VINCENT LUIS 0:03:03 0:01:01 0:00:16 0:06:57 34,6 0:00:19 0:04:26 0:02:58 0:14:58 0:14:58
3 HENRI SCHOEMAN 0:03:00 0:01:00 0:00:17 0:06:59 34,4 0:00:15 0:04:24 0:02:56 0:14:54 0:14:54
4 JONATHAN BROWNLEE 0:03:11 0:01:04 0:00:17 0:06:47 35,4 0:00:18 0:04:23 0:02:55 0:14:53 0:14:53
5 TYLER MISLAWCHUK 0:03:04 0:01:02 0:00:16 0:06:53 34,9 0:00:16 0:04:24 0:02:56 0:14:52 0:14:52
6 LEO BERGERE 0:03:13 0:01:05 0:00:17 0:06:45 35,6 0:00:17 0:04:28 0:02:59 0:14:58 0:14:58
7 BEN KANUTE 0:03:05 0:01:02 0:00:16 0:06:52 35 0:00:17 0:04:29 0:03:00 0:14:58 0:14:58
8 HAYDEN WILDE 0:03:15 0:01:05 0:00:15 0:06:46 35,5 0:00:19 0:04:35 0:03:04 0:15:09 0:15:09
9 ANDREAS SCHILLING 0:03:16 0:01:06 0:00:17 0:06:45 35,6 0:00:21 0:04:45 0:03:10 0:15:22 0:15:22
10 JONAS SCHOMBURG 0:03:08 0:01:03 0:00:16 0:07:13 33,3 0:00:19 0:04:44 0:03:10 0:15:38 0:15:38
11 MATTHEW SHARPE 0:03:15 0:01:05 0:00:17 0:07:08 33,6 0:00:18 0:04:53 0:03:15 0:15:50 0:15:50
12 JOÃO PEREIRA 0:03:18 0:01:06 0:00:16 0:07:23 32,5 0:00:19 0:04:59 0:03:20 0:16:13 0:16:13
13 IGOR POLYANSKIY
14 JAYDEN SCHOFIELD
15 LUKE SCHOFIELD
16 JACK FELIX
17 OLIVER TURNER
18 KEVIN MCDOWELL
18 MARTEN VAN RIEL
Pos. Name Surname Swim Swim Speed
Per 100m
T1 – Swim to Bike Bike Average
Bike Speed
T2 – Bike to Run Run Average Run
Speed Per Km
Stage 3 Time* Total
Accrued Time 3*
1 RICHARD MURRAY 0:03:11 0:01:04 0:00:15 0:06:52 35 0:00:15 0:04:10 0:02:47 0:14:42 0:14:42
2 VINCENT LUIS 0:03:01 0:01:01 0:00:16 0:07:00 34,3 0:00:19 0:04:14 0:02:50 0:14:49 0:14:49
3 HENRI SCHOEMAN 0:02:59 0:01:00 0:00:17 0:07:04 34 0:00:18 0:04:17 0:02:51 0:14:53 0:14:53
4 JONATHAN BROWNLEE 0:03:06 0:01:02 0:00:16 0:06:59 34,4 0:00:17 0:04:21 0:02:54 0:14:57 0:14:57
5 TYLER MISLAWCHUK 0:03:03 0:01:01 0:00:17 0:07:01 34,3 0:00:18 0:04:30 0:03:00 0:15:07 0:15:07
6 LEO BERGERE 0:03:10 0:01:04 0:00:16 0:06:55 34,7 0:00:17 0:04:36 0:03:04 0:15:13 0:15:13
7 BEN KANUTE 0:03:07 0:01:03 0:00:17 0:06:56 34,6 0:00:20 0:04:39 0:03:06 0:15:16 0:15:16
8 HAYDEN WILDE
9 ANDREAS SCHILLING
10 JONAS SCHOMBURG
11 MATTHEW SHARPE
12 JOÃO PEREIRA
13 IGOR POLYANSKIY
14 JAYDEN SCHOFIELD
15 LUKE SCHOFIELD
16 JACK FELIX
17 OLIVER TURNER
18 KEVIN MCDOWELL
18 MARTEN VAN RIEL

Day 2 - Equalizer

Pos. Name Surname ITT Average Speed
1 VINCENT LUIS 25 0:39:41
2 HENRI SCHOEMAN 21 0:39:05
3 TYLER MISLAWCHUK 18 0:38:48
4 JONATHAN BROWNLEE 16 0:39:14
5 HAYDEN WILDE 14 0:39:09
6 LEO BERGERE 12 0:40:35
7 BEN KANUTE 10 0:40:04
8 RICHARD MURRAY 8 0:40:45
9 ANDREAS SCHILLING 6 0:41:13
10 IGOR POLYANSKIY 4 0:39:25
11 JONAS SCHOMBURG 3
12 MATTHEW SHARPE 2
13 JOÃO PEREIRA 2
14 LUKE SCHOFIELD 2
15 JACK FELIX 2
16 JAYDEN SCHOFIELD 1
17 OLIVER TURNER 1
18 KEVIN MCDOWELL -3
19 MARTEN VAN RIEL -3
Pos. Name Surname Time Penalty 1 Swim Swim Speed
Per 100m
T1 – Swim to Bike Bike Average
Bike Speed
T2- Bike to Run Run Average Run
Speed Per Km
T3- Run to Swim Swim Swim Speed
Per 100m
T4 – Swim to Bike Bike Average
Bike Speed
T5 – Bike to Run Run Average Run
Speed Per Km
Stage 2
Time*
Total
Accrued Time
1 VINCENT LUIS 0:00:11 0:02:54 0:00:58 0:00:15 0:06:51 35,1 0:00:17 0:05:49 0:02:55 0:00:14 0:03:01 0:01:01 0:00:17 0:06:59 34,4 0:00:17 0:04:09 0:02:46 0:30:59 0:30:59
2 HENRI SCHOEMAN 0:00:00 0:02:43 0:00:55 0:00:17 0:06:52 35 0:00:19 0:05:57 0:02:59 0:00:14 0:03:01 0:01:01 0:00:19 0:06:57 34,6 0:00:16 0:04:15 0:02:50 0:31:04 0:31:04
3 TYLER MISLAWCHUK 0:00:28 0:03:14 0:01:05 0:00:16 0:06:52 35 0:00:17 0:05:54 0:02:57 0:00:12 0:03:15 0:01:05 0:00:17 0:07:03 34,1 0:00:17 0:04:18 0:02:52 0:31:48 0:31:48
4 JONATHAN BROWNLEE 0:00:23 0:03:12 0:01:04 0:00:16 0:06:54 34,8 0:00:17 0:05:54 0:02:57 0:00:14 0:03:10 0:01:04 0:00:18 0:07:04 34 0:00:17 0:04:20 0:02:53 0:31:50 0:31:50
5 HAYDEN WILDE 0:00:39 0:03:32 0:01:11 0:00:14 0:06:48 35,3 0:00:17 0:05:42 0:02:51 0:00:13 0:03:15 0:01:05 0:00:15 0:07:02 34,2 0:00:17 0:04:28 0:02:59 0:31:58 0:31:58
6 LEO BERGERE 0:00:28 0:03:17 0:01:06 0:00:16 0:06:50 35,2 0:00:19 0:05:53 0:02:57 0:00:14 0:03:14 0:01:05 0:00:16 0:07:01 34,2 0:00:18 0:04:33 0:03:02 0:32:05 0:32:05
7 BEN KANUTE 0:00:24 0:03:09 0:01:03 0:00:16 0:06:56 34,6 0:00:18 0:05:54 0:02:57 0:00:14 0:03:11 0:01:04 0:00:17 0:07:04 34 0:00:18 0:04:35 0:03:04 0:32:08 0:32:08
8 RICHARD MURRAY 0:00:50 0:03:47 0:01:16 0:00:15 0:06:48 35,4 0:00:18 0:05:52 0:02:56 0:00:13 0:03:10 0:01:04 0:00:17 0:06:53 34,9 0:00:16 0:04:40 0:03:07 0:32:23 0:32:23
9 ANDREAS SCHILLING 0:00:41 0:03:33 0:01:11 0:00:18 0:06:52 35 0:00:19 0:05:59 0:03:00 0:00:15 0:03:04 0:01:02 0:00:18 0:06:56 34,6 0:00:20 0:04:41 0:03:07 0:32:30 0:32:30
10 IGOR POLYANSKIY 0:00:15 0:02:56 0:00:59 0:00:15 0:07:09 33,6 0:00:18 0:06:12 0:03:06 0:00:16 0:03:04 0:01:02 0:00:19 0:07:07 33,8 0:00:18 0:04:50 0:03:13 0:32:38 0:32:38
11 JONAS SCHOMBURG 0:00:15 0:02:58 0:01:00 0:00:16 0:07:09 33,6 0:00:17 0:06:11 0:03:06 0:00:14 0:03:07 0:01:03 0:00:17 0:07:29 32,1 0:00:23
12 MATTHEW SHARPE 0:00:27 0:03:13 0:01:05 0:00:16 0:07:06 33,8 0:00:17 0:06:23 0:03:12 0:00:16 0:03:09 0:01:03 0:00:17
13 JOÃO PEREIRA 0:00:48 0:03:45 0:01:15 0:00:18 0:07:06 33,8 0:00:21
14 LUKE SCHOFIELD 0:00:49 0:03:46 0:01:16 0:00:16 0:07:08 33,7 0:00:23
15 JACK FELIX 0:01:01 0:03:53 0:01:18 0:00:15 0:07:12 33,4 0:00:18
16 JAYDEN SCHOFIELD 0:01:02 0:03:55 0:01:19 0:00:15 0:07:08 33,7 0:00:18
17 OLIVER TURNER 0:00:53 0:03:48 0:01:16 0:00:16 0:07:03 34,1 0:00:07
18 KEVIN MCDOWELL
19 MARTEN VAN RIEL

Newsletter

x

Be a part of Super League!

Check out the photos from Bali!

Age Group race results are up!

Qualifier Results are up!

Feel free to invite us 😎

Tell us what you like 🤩